Spadané listí – co s ním?

Máme-li na zahradě listnaté stromy, je pro nás na podzim hrabání listí samozřejmou rutinou. Několikacentimetrová vrstva křehkých hnědozelených listů nepůsobí vizuálně moc dobře. Navíc je hrabání užitečný tělocvik a jistě se shodneme, že existují i daleko nepříjemnější práce.

listí
Zdroj: joshuapundit.blogspot.com

Otřepaná nerudovská otázka „kam s ním“ ale v tomhle případě není tak banální, jak by se mohlo zdát. Vyhazování do komunálního odpadu nebo nedejbože pálení snad už nikdo z nás nedělá – většina dobře ví, že listí je nutné shrabat do pytlů a ty pak vysypat do kontejnerů na biologický odpad nebo přímo odvézt do kompostárny.

Existuje ale ještě jedna přínosná věc, na niž se může listí hodit. Vytvořte z malé vrstvy listí pokrývku pod vaše choulostivé dřeviny, stálezelené keře i květiny. Je to výborná ochrana vaší zahradní flóry před zimním mrazem.

Obnažené kořeny rostlin vystavené zimnímu počasí trpí. Dovnitř kořenového krčku rostliny vniká voda, která poté zmrzne – led má větší objem a tak rostlinu zevnitř trhá.

Listí tedy funguje jako izolace. Dokáže chránit nejen rostliny, ale i přezimující živočichy. Kromě toho dodává půdě cenné živiny.

Teprve na jaře, pokud naleznete na zahradě nerozložené listí, můžete toto znovu shrabat a dát na kompost.

Pokud jsou zdrojem listí na vašem pozemku ovocné stromy, dejte pozor, ať součástí připravované izolační vrstvy pod keři a rostlinami není také shnilé ovoce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation